BOSNA I HERCEGOVINA – Direkcija za evropske integracije Vijeća Ministara BiH
Partner Projekta EUSAIR Facility Point
O STRATEGIJI
Jadranska-jonska regija je dom za više od 70 miliona ljudi, ključna za geografsku cjelovitost Evrope kao funkcionalno područje definisano prvenstveno Jadranskim i Jonskim morem. EU Strategija za Jadransko-jonsku regiju (EUSAIR) povezuje devet zemalja: četiri države članice EU (Hrvatska, Grčka, Italija, Slovenija ) i pet zemalja koje nisu članice EU (Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Srbija i Sjeverna Makedonija).
EUSAIR promoviše ekonomski rast i prosperitet u regiji poboljšavajući njegovu atraktivnost, konkurentnost i povezanost. Takođe ima za cilj zaštitu životne sredine i ekosistema mora, obale i kopna. Očekuje se da strategija doprinese boljoj integraciji zemalja kandidata i potencijalnih kandidata širom regije u EU.
EUSAIR FACILITY POINT – ULOGA PROJEKTNIH PARTNERA
EUSAIR Facility Point je strateški projekat devet partnera u osam zemalja, sa ciljem podrške procesima koji se implementiraju u okviru makro-regionalne saradnje Jadransko-jonske makro-regije. Sloveniji je povjereno upravljanje ovim partnerstvom. U projekat su uključeni projektni partneri iz osam zemalja učesnica: Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Grčke, Hrvatske, Italije, Srbije i Slovenije.
Projektni partner iz Bosne i Hercegovine je Direkcija za evropske integracije Vijeća Ministara BiH, a projekat se realizuje u periodu od 01.05.2016. do 31.12.2022. godine, a u okviru programa Jadransko-jonske transnacionalne saradnje INTERREG ADRION 2014-2020 (prioritet 4).
Više informacija o Strategiji EU za Jadransko-jonskui regju i projektu EUSAIR Facility Point možete naći na zvaničnim stranicama https://www.adriatic-ionian.eu/ i https://eusairfacilitypoint.adrioninterreg.eu/
Kontakt:
lea.nuhic@dei.gov.ba
tina.trapara@dei.gov.ba
Direkcija za evropske integracije Vijeća Ministara BiH
Đoke Mazalića 5, Sarajevo 71000
PILLAR 1 – PLAVI RAST
Plavi rast predstavlja dugoročnu strategiju za razvoj potencijala evropskih mora i priobalnih područja. Obuhvata teme poput plave energije, akvakulture, pomorskog i obalskog turizma, pomorskih resursa i plave bio-tehnologije. Stub Plavi rast promoviše inovacije u pomorstvu i razvoj pomorstva u Jadransko-jonskoj regiji. Prethodno pomenuto realizovaće se promovisanjem održivog ekonomskog razvoja, stvaranjem novih radnih mjesta i poslovnih prilika.
Stub Plavi rast fokusira se na tri teme:
– plave tehnologije (promovisanje istraživanja, inovacije i poslovnih prilika),
– ribarstvo i akvakultura (održiva proizvodnja i konzumacija podova mora),
– upravljanje morskim basenom, pomorstvom i pružanjem usluga.
Grčka zajedno sa Crnom Gorom koordinira rad u okviru ovog tematskog stuba, a u radu Tematske radne grupe za ovo područje iz Bosne i Hercegovine učestvuju predstavnici Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, sektor za poljoprivredu, ishranu, šumarstvo i ruralni razvoj.
PILLAR 2 – POVEZIVANJE REGIJE
Fragmentacija u Jadransko-jonskoj regiji rezultirala je infrastrukturnim nejednakostima – posebno između država članica EU i zemalja koje nisu članice EU. Potrebne su bolje transportne i energetske veze kao ključne za ekonomski i socijalni razvoj regije.
Stub „Povezivanje regije“ poboljšaće transportnu i energetsku povezanost tako što će:
– pojačati pomorsku bezbjednost, kao i razvoj lučkog sistema,
– stvoriti pouzdane transportne mreže,
– uspostaviti dobra povezanost i funkcionalnost internog tržišta energije.
Da bi se postigli ovi ciljevi, ovaj stub će se fokusirati na tri teme:
– pomorski saobraćaj,
– intermodalne veze sa zaleđem,
– energetske mreže.
Italija zajedno sa Srbijom koordinira rad u okviru ovog tematskog stuba, a u radu Tematske radne grupe za ovo područje iz Bosne i Hercegovine učestvuju predstavnici Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, sektor za energetiku, kao i Ministarstvo komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine.
PILLAR 3 – KVALITET ŽIVOTNE SREDINE
Kvalitet životne sredine je izuzetno značajan kako bi se osigurala ekonomska i socijalna dobrobit stanovnika regije. Ovaj stub će se baviti kvalitetom životne sredine kroz saradnju na regionalnom nivou, kao i očuvanje zaštićenih područja i ekološki značajnih područja. Ciljevi su da se osigura dobar status ekologije i životne sredine morskog i priobalnog okruženja, da se zaustavi gubitak biološke raznolikosti i devastacija ekosistemskih usluga u EU, da se upravlja otpadom smanjujući protok otpada i drugih zagađivača u more i rijeke.
Fokus će biti na tri teme kako bi se postigli ovi ciljevi:
– morsko okruženje,
– zagađenje mora,
– transnacionalna kopnena staništa i biodiverzitet.
Bosna i Hercegovine, zajedno sa Slovenijom, koordinira rad u okviru tematskog stuba 3, a učestvuju predstavnici iz Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, sektor za zaštitu okoliša.
PILLAR 4 – ODRŽIVI TURIZAM
Razvoj potencijala regije u smislu održivog turizma može se ubrzati ponudom inovativnih i kvalitetnih turističkih proizvoda i usluga. Takođe, važno je odgovorno turističko ponašanje koje uključuje sve aktere u sektoru.
Glavni ciljevi ovog stuba su:
– diverzifikacija turističkih proizvoda i usluga makroregije i rješavanje problema sezonskog turizma,
– poboljšanje kvaliteta i i inovativnosti turističke ponude .
Da bi se postigli ovi ciljevi, stub će se fokusirati na dvije teme:
– raznolika turistička ponuda,
– održivo i odgovorno upravljanje turizmom.
Hrvatska zajedno sa Albanijom koordinira rad u okviru tematskog stuba IV, a u radu Tematske radne grupe za ovo područje iz Bosne i Hercegovine učestvuju predstavnici Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Ministarstva civilnih poslova, Federalnog ministarstvo okoliša i turizma I Ministarstva trgovine i turizma Republike Srpske.
Highlights
TEXT
18th EUSAIR Governing Board Meeting


Events





17th Meeting of the Thematic Management Group for Pillar 3 – Quality of the Environment, in Sarajevo from 23. until 24. in November as part of the BIH presidency of Adriatic – Ionian Initiative (AII) and EU Strategy for the Adriatic – Ionian Region (EUSAIR).

Another successfully completed workshop under the presidency of Bosnia and Herzegovina Adriatic – Ionian Initiative (AII) and the European Union Strategy for the Adriatic – Ionian Region (EUSAIR) this time on the drafting of an Action Plan for the Protection of Biodiversity and the Sea with a special focus on the possible establishment of a protected area in the Adriatic Sea that belongs to BiH.